İstanbul Aile Danışmanlık Merkezi
Randevu : 0533 373 81 23

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/psikolojikdanismanlar
  • https://www.twitter.com/pedagoglar
Bireysel Terapi
Depresyon, Stres, Sosyal Fobiler ve korkular, Panik Atak, Takıntı Bozuklukları, Travma, Öfke Kontrolü, Sınav Kaygısı, Yeme bozuklukları, Uyku bozuklukları gibi.
Evlilik Terapisi
Evlilik Eğitimi, Fölrt Dönemi, Eş Seçimi, Nişanlılık Dönemi, Karakter Testi, Gebelik Dönemi Problemleri gibi konularda profesyonel eğitim alabilirsiniz.
İlişki Koçu
Evlilik sorunları, Aile içi problem çözme, Kıskançlık, Eşler arası uyum sorunları, Eşler arası cinsel problemler, Aldatma, Boşanma ve boşanma sonrası gibi konularda profesyonel yardım alabilirsiniz.
Aile Terapisi
Evlilik sorunları, Anne-Baba tutumları, Aile içi problem çözme, Kıskançlık, Eşler arası uyum sorunları, Eşler arası cinsel problemler, Aldatma, Boşanma ve boşanma sonrası gibi konularda profesyonel yardım alabilirsiniz.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret47910
Site Haritası
Takvim
Aidat Borcu Sorgulama

Bize 0533 373 81 23 ten ulaşabilirsiniz Aramanızı tavsiye ediyorum. 

İstanbul'un 39 ilçesi hakkında öğrenmek istediğinzi her şey burada: Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu Aile Evlilik Çift Terapisti Danışmanı Psikoloğu Pedagogu burada var.

www.istanbulailedanismamerkezi.net

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
yukselkoksal10@gmail.com
ÇOCUK EĞİTİMİNDE MODEL OLMA ve ANA-BABA FARKINDALIĞI
28/01/2018

İnsanlar korktukları ve sevmedikleri kişiyi model almazlar.

Sevdikleri, hayran oldukları, saygı duydukları, onlar gibi olmak istedikleri kişilerin değerlerini, davranışlarını ve düşüncelerini kendilerine örnek alırlar ve onlara benzemek isterler.

Çocuklar için de bu geçerlidir. Çocukların anne baba ile ilişkileri iyi ise, onları model alma olasılıkları yüksektir. Bazı yetişkinler, kendi değerlerinin, düşüncelerinin ve davranışlarının çocukları tarafından benimsenmeyeceğinden çok korkar. Buradaki korkunun gerçek sebebi, sımsıkı sarıldığı değerleri, gerçekte kendisinin içselleştiremediği olabilir mi?

Zira içselleştirilmiş bir değer, kişinin davranışına da yansımıştır. Ve kişi değerleri, düşünceleri ve davranışları ile tam ve bütündür. Ve bu bütünlük ruhsal durumuna pozitif yansıdığından, diğerleri ve çocuğu ile kurduğu iletişimin de kalitesi yüksek olacaktır.

Model olma adına, tepeden inme yaptırımlarla çocuğu aileye yaklaştırmak yerine aradaki mesafeyi tamamen açacaktır. Bunun adına kaş yapmaya çalışırken göz çıkartmak denir. Değerlerimiz, başkalarına satmaya çalıştığımız çakma davranışlardan öteye gidemiyorsa, bizler de çocuklarımız nazarında, kötü satıcılardan bir adım ileriye gidemiyoruz demektir. Model olmak istiyorsak, satmaya çalışmaktan vazgeçip, inandığımız değerleri yaşamaya ve bütünsel bir iyilik halini korumaya dikkat etmeliyiz.

Bunu sadece çocuklarımıza (göstermelik) örnek olmak adına değil, iyi insan olma adına yapmalı ve içselleştirmeliyiz. Zaten böyle bir durumda, bizim bir şeyleri satmamıza gerek kalmaksızın, alınması gerekenler karşıya ulaşacaktır ve hatta büyük talep görecektir. Dilimize geçmiş bir atasözü vardır; Arı baldan kaçar mı?

Her birimiz, konuştuğumuz ana dilimizi yaşayarak öğrendik. Hiçbirimiz çocuğuna ana dilini öğretirken ekstra bir çaba içine girmedi. Çocuklarımızın kazanmasını istediğimiz güzel davranışlar ve değerler söz konusu olduğunda da önce kendi hal durumumuzun farkında olmalıyız. Sevgi ve saygıyla, karşımızdakinin de bir birey olduğunun bilincinde hareket etmeliyiz.

Sevgiyle kalın…

KOÇ GİBİ EBEVEYNLER OLMA YOLUNDA ANA BABA FARKINDALIĞI Kitabımdan alıntıdır.

Yüksel Köksal

Öğrenci &Yaşam Koçu/Aile Danışmanı/NLP Master Trainer 

0 535 4336620

0 533 3738123        

0 216 3476003    Mylife Danışmanlık ve Öğrenci Koçluğu

 135 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Zararları ve Nasıl Önlenir? - 30/06/2019
Teknoloji Bağımlılığı telefon, bilgisayar, akıllı cihazlar ve oyun konsolları gibi dijital aygıtların, aşırı ve kontrolsüz kullanımı sonucunda ortaya çıkan bir bağımlılık çeşididir.
BERTRAND RUSSELL’IN ‘MUTLU OLMA SANATI’ İSİMLİ KİTABINDAN ÇIKARILACAK 6 DERS - 04/04/2019
arihin en büyük filozoflarından Bertrand Russell’ın aykırı kitaplarından ‘Mutlu Olma Sanatı’, ufkunuzu geliştirip bakış açınızı değiştirecek yaklaşımlar sergiliyor.
ANNELİK VE CİNSELLİK İKİLEMİNDE YANLIŞ BİLİNEN KONULAR - 31/03/2019
GEBELİK VE CİNSEL YAŞAM
CİNSELLİK KADINLARIN ANLAM DÜNYALARINDA FARKLI BİR KÖŞEYE OTURUR - 29/03/2019
Modern toplumlarda kadınlar için cinselliğin anlamı da farklıdır.
Çocuklara Empatiyi Yapabilmeyi Nasıl Öğretebiliriz? - 23/03/2019
“Empati başka bir insanın bakış açısından bakmanın çok daha ötesine geçiyor”
Bir Psikologun Yazdığı Mektuptan İlişkiler Üzerine 16 Kıymetli Tavsiye - 21/03/2019
Psikolog Gerald Rogers zor bir boşanma geçirdikten sonra Facebook arkadaşları ve takipçileri için bir açık mektup yazmış.
Çocuklarda ki Sosyal Fobi Nedir? Belirtileri ve Kurtulma Yolları Nelerdir? - 15/03/2019
İnsanın yaşamını olumsuz yönde etkileyen sosyal fobi nedir?
ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ VE KURTULMA ÖNERİLERİ - 08/03/2019
Toplumda çok fazla önemsenmiyor ama özgüven eksikliği çocuk yaşlarda başlayıp yetişkin dönemde; depresyon ve sosyal fobi gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor.
BİLİNÇALTI NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR ? BİLİNÇALTIMIZI PROGRAMLAYARAK YAPABİLECEĞİMİZ İNANILMAZ ŞEYLERİ - 28/02/2019
Bilinçaltı Nedir?
 Devamı